تابلو روان

تابلو روان

تابلو روان ابزار تبلیغاتی مناسبی برای کسب و کار های بزرگ و کوچک شده است . این تابلو ها از ماژول LED ، منبع تغذیه ، کارت کنترل و قاب نگه دارنده ساخته میشود. این ماژول ها درون قاب کنار هم چیده میشونذ . بطوری که از رو به رو بصورت یکدست بنظر میرسند . افکت های چشم گیر و شدت نور زیاد LED باعث شده صاحبان مشاغل از این سبک تبلیغات یعنی تابلو LED یا همان تابلو روان استفاده کنند.

اجزای تابلو روان :

ماژول LED تابلو روان

ماژول LED تک رنگ:

ماژول های LED مهم ترین بخش تلویزیون های شهری است که شدت نور ، تراکم پیکسلی تصویر و زاویه دید آن بستگی زیادی به ماژول LED دارد.
ماژول ها معمولا بصورت کابینت و با مجموعه کوچک تری که یک بلوک تلویزیون را تشکیل می دهد کنار هم قرار میگیرند. اخیرا ماژول هایی که دارای چیپست های LED SMD هستند بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. 

منبع تغذیه تابلو

منبع تغذیه:

منبع تغذیه برق شهر را برای استفاده ماژول ها تبدیل می کند. ولتاژ کاری تابلو LED معمولا 5 ولت است. بسته به نوع ماژول جریانی که تابلو مصرف می کند متفاوت است. مثلا در تابلو های تک رنگ قرمز هر 8 ماژول led به یک پاور 40 آمپر نیاز دارد.
منابع تغذیه در یک تابلو با بصورت موازی بسته می شوند و ب برق شهر متصل می شوند.

برد تابلو روان

برد تابلو روان:

برد کنترل تابلو وظیفه ارسا تصویر به ماژول ها را دارد. برد کنترل تابلو روان انواع متفاوتی دارد. اکثر این برد ها با فلش برنامه را میگیرد و نمایش می دهد. در نرم افزار تابلو روان کاربر متن ها را نوشته و افکت های مختلف روی آن میگذارد و سپس برنامه آماده شده روی فلش ریخته شده و پس از اتصال به تابلو برنامه را نشان میدهد.

قاب تابلو led

قاب تابلو روان:

قاب یا فریم ماژول های led را کنار هم نگه میدارد. قاب تابلوروان انواع متفاوتی دارد. رایج ترین قاب ها قاب آلومینیومی و قاب آهنی cnc شده است که توسط این قاب ها تابلو در محل مورد نظر نصب می شود. 

انواع تابلو روان

تابلو روان قرمز

تابلو تک رنگ

تابلو تک رنگ از ماژول های led ساخته می شود که در هر پیکسل یک دیود نوری دارند (قرمز ، سبز ، آبی ، سفید و …) . این تابلو ها مناسب نمایش متن و اعداد می باشد و نمایش فیلم و عکس چندان مناسب نیست.

تابلو سه رنگ

تابلو سه رنگ

تابلوروان سه رنگ در هر پیکسل 2 دیود نوری با رنگ های مختلف دارد. رنگ سوم از روشن شدن هم زمان led ها ساخته می شود. مثلا ترکیب در تابلو های rgy از روشن شدن دو led قرمز و سبز رنگ زرد نمایش داده می شود. این تابلو ها بدلیل اختلاف کم قیمت با تابلو های تمام رنگ تقریبا منسوخ شده اند.

تابلو روان فول کالر

تابلو تمام رنگ

تابلو های تمام رنگ ( تابلو روان فول کالر ) در هر پیکسل از 3 دیود یا led قرمز ، سبز و آبی ساخته شده است که با ترکیب این طیف رنگ قابلیت نمایش تا 16 میلیون رنگ را دارد.
این تابلو ها مناسب پخش فیلم و عکس و حتی متن است که اخیرا پر طرفدار ترین تابلو های led است. 

تابلو روان فضای داخل

تابلو روان فضای بسته

تابلو های led فضای بسته از همان نوع تابلوروان فول کالر است اما بخاطر شدت نور کمتر در داخل سالن ها استفاده می شود. مصرف این نوع از تابلو led از تابلو های فضای باز بسیار کمتر است.

آموزش ساخت تابلو روان

  1. اتصال ماژول تابلو روان کنار هم

برای اتصال ماژول های تابلو روان کنار هم باید ابتدا قاب یا فریم تابلو روان خود را آماده کرده باشید . برای این کار باید یکی فریم های آماده یا فریم های دستی را انتخاب کنید.

ساخت قاب تابلو روان

پس از آماده شدن قاب ، ماژول ها را با دقت و بدون فاصله در کنار هم می گذاریم.

چیدمان ماژول led

-توجه داشته باشید پشت هر ماژول led دو فلش وجود دارد که جهت قرار گیری ماژول را مشخص می کند.

ماژول تابلو روان

این فلش ها باید به این صورت کنار هم قرار گیرد.

2.اتصال کابل دیتا و تغذیه

در اتصال کابل های دیتا باید از سمت چپ ( از پشت تابلو) شروع کرد و خروجی تمام ماژول ها را به ورودی ماژول بعدی متصل کرد. کابل دیتا  اکثر ماژول و برد کنترل های بازار کابل flat idc 2*8  است که روی ماژول خریداری شده به شما داده می شود.
طول کابل فلت تابلو روان را متناسب با فاصله ی دو ماژول انتخاب کنید تا نظم مونتاژ شما بهم نریزد.
پس از اتصال کابل دیتا نوبت به تغذیه میرسد .
در حالت عادی به هر 8 ماژول led یک منبع تغذیه 40 آمپر متصل میکنند.
پس هر 8 ماژول نزدیک بهم را با سیم های دو رشته که روی هر ماژول موجود است متصل میکنیم .(قبل از نصب منبع تغذیه)
سعی کنید سیم قرمز رنگ را به پایه مثبت vcc و سیم مشکی رنگ را به پایه ی منفی gnd ماژول ها اختصاص دهید. این مسئله در عیب یابی احتمالی به شما کمک می کند.


آموزش ساخت تابلو روان

3. نصب منبع تغذیه

مشابه تصویر بالا منابع تغذیه را با اتصالات محکم به قاب بسته و سیم های هر دسته هشت تایی ماژول را بصورت مساوی بین سه ترمینال منبع تغذیه تقسیم میکنیم .
-به هیچ عنوان به بدنه ماژول led پیچ یا اتصالی وصل نکنید.

پاور تابلو روان معمولا به قسمت بالای قاب نصب می شود. سیم ورودی پاور ها را با یکدیگر سری کنید و یک سیم دوشاخه دار از قسمت آخر تابلو به بیرون بکشید.

 

4. اتصال برد کنترلر به تابلو

پس از سیم کشی ماژول های اول شما ورودی دیتا به آنها متصل نشده. برد کنترل خود را با یک شاسی عایق نزدیک ورودی اولین ماژول ها ببندید.
سپس یک سیم تغذیه از نزدیک ترین پاور برای آن متصل کنید.
کابل های دیتا یا همان flat ها را به ترتیب شماره گذاری روی برد از ردیف بالا متصل کنید.

سیم کشی تابلو روان

-اگر به usb برد خود یک کابل افزایش طول usb متصل کنید برای تغییر برنامه نیازی به دسترسی به برد نخواهید داشت.

 

بستن منو
اجرا شده توسط: همیار وردپرس