تابلو روان

تابلو روان ماژول های LED بهم متصلی هستند که یک نمایشگر یکپارچه از LED جهت نمایش متن ، عکس و … می سازند. تابلوروان بدلیل متغیر بودن متن و تصاویر نمایشی از سایر تبلیغات برای کسب و کار های مختلف مقرون به صرفه تر می باشد. تابلوروان برای نمایش نام و لوگو ی فروشگاه ها نوشتن عنوان خدمات ، نمایش شماره تماس و متن های بلندی که در یک تابلو جا نمشود مناسب است. حسن دیگر این تابلو ها  کابری آسان آن می باشد. یعنی هر کسی حتی بدون اطلاعات کامپیوتری پایه می تواند به این تابلو ها برنامه بدهد و متن آن را تغییر دهد. با پیشرفت تکنولوژی ، این تابلو ها با گوشی تلفن با یک اپلیکشین ساده روی موبایل برنامه می گیرد و مشکلات دسترسی به تابلو را حل کرده است. تابلو روان انواع متنوعی دارد که بسته به نوع استفاده ، محل و اندازه می تواند مدل های مختلفی انتخاب شود.

انواع تابلو روان

admin-ajax (12)

تابلو روان SMD

ماژول های LED از تعداد مشخصی چیپ LED روی برد تشکیل شده است. این چیپ ها در دو نوع smd و dip تولید می شود. چیپ های smd از لحاظ اندازه کوچکتر هستند و مصرف کمتری نسبت به dip دارند. اما از لحاظ استقامت چیپ های dip مقاوم تر هستند.ماژول های led به تبع چیپ ها مقاومت و شدت نور های متفاوتی دارند. ماژول های smd ویژگی های خوب زیادی دارند ما برای تابلو روان ها از نظر صرفه اقتصادی همچنین طول عمر ماژول های dip بیشتر پیشنهاد می شود.

admin-ajax (14)

تابلوروان تک رنگ

 تابلو روان تک رنگ ، رایج ترین سبک تابلو روان در کشور ما می باشد که مناسب ترین روش تبلیغات در فروشگاه ها می باشد. این تابلو ها در ابعاد مختلفی ساخته می شوند که ابعاد واحد ماژول آنها 32 سانتی متر در 16 سانتی متر است. نسبت عرض به ارتفاع تابلو در نوع نمایش متون تاثیر زیادی دارد. بنابراین باید توجه شوند که علاوه بر اندازه های در دسترس این نسبت عرض به ارتفاع هم رعایت شود. تابلو روان تک رنگ ضد آب است و در شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم است.

admin-ajax (15)

تابلوروان 3 رنگ

کوچک ترین واحد تصاویر در تابلو ها پیکسل است. پیکسل ها در تابلو های تک رنگ قابلیت نمایش یک رنگ را دارند اما در تابلو های سه رنگ هر پیکسل شامل دو LED می باشد که هر کدام آنها یک رنگ متفاوت و ترکیب این رو رنگ رنگ جدیدی را ایجاد میکند. در ماژول های سه رنگ ترکیب رنگ های قرمز سبز ، قرمز آبی ، سبز آبی و .. استفاده می شود و این سبک از تابلو ها جلوه ی بیشتری نسبت به تابلو ها تک رنگ دارند . قیمت پایین تر ماژول های 3 رنگ باعث شده تا هنوز خریدارانی که این مدل را انتخاب کنند وجود داشته باشد.

admin-ajax (16)

تابلوروان تمام رنگ

تعدد تابلو های روان و رقابت در جذب مشتری باعث شده که صاحبان کسب کار برای جلوه بیشتر روی به تابلو های تمام رنگ بیاورند. این تابلو ها توانایی پخش فیلم ، عکس و متن در تمامی رنگ ها را دارد و در هر پیکسل LED آن سه رنگ سبز ، آبی و قرمز وجود دارد که نسبت این رنگ ها به یکدیگر سایر رنگ ها را می سازد. تابلو های فول کالر جلوه بسیار زیبایی دارند و برای مصارف غیر تبلیغاتی مثل نمایش تصاویر و مشخصات محصولات نیز استفاده می شود.

قطعات تابلو روان

ماژول تلویزیون شهری

ماژول LED

ماژول LED یک برد الکترونیکی است که چیپ های LED با فاصله مشخص بروی آن قرار گرفته اندومهم ترین بخش یک تابلو روان است به فاصله ی بین LED ها از هر طرف تا LED بعدی دات پیچ یا pixel pitch  می گویند. برای مثال در ماژول P4 بین هر پیکسل تا پیکسل بعدی 4 میلی متر فصله می باشد. از جمله مشخصات ماژول که در انتخاب ماژول مناسب به شما کمک می کند:

 • شدت نور ماژول (بر حسب MCD)
 • نرخ تازه سازی (refresh rate)
 • اسکن ماژول ( نحوه ی درایو LED که بر فرکانس نمایش ماژول تاثیر مستقیم دارد.)
 • کیفیت ماسک و قاب ماژول LED
 • شرکت سازنده چیپ ست LED
 • زاویه دید چیپ ست LE
منبع تغذیه LED

منبع تغذیه | power supply

ولتاژ کاری تمامی سیستم نمایشگر های ال ای دی 5 ولت است. منبع تغذیه انرژی موردنیاز سیستم را تامین میکند و باتوجه به جریان مصرفی ماژول LED انتخاب می شود. منبع تغذیه برق AC شهری را به DC تبدیل میکند که در 2 مدل اسلم (نازک) ومعمولی عرضه می شود. منبع تغذیه اسلیم برای کابینت های رنتال که فضای کمتری دارند معمولا استفاده می شود. ویژگی های منبع تغذیه خوب برای تابلو روان :

 • تطابق جریان نامی و عملی منبع تغذیه
 • طول عمر بالا و اتلاف حرارتی پایین
 • فیوز محافظ نوسان برق
 • مدار قطع خودکار اتصال کوتاه
 • پورت ارت برای اتصال به زمین
 • تعداد خروجی مناسب و پتانسیومتر تنظیم ولتاژ

برد تابلو روان

برد کنترل بعد از ماژول از مهم ترین قطعات تابلو روان است که وظیفه ارسال برنامه را به ماژول ها دارد . این برد ها معمولا با فلش مموری برنامه میگیرند. در مدل های بروز تر این برد ها wifi دارد و با گوشی هوشمند میتوان متن تابلوروان را تغییر داد.در تابلوهای روانی که آفلاین(asynchronous) می باشند محتوای تصویری مورد نیاز از طریق پورت usb، شبکه، سریال و یا به صورت wifi به روی حافظه برد ذخیره می شود

قاب تابلو روان

قاب تابلو جزئی از اجزای تابلو روان است که از لحاظ کیفی و ظاهری بر روی زیبایی، استحکام و جلوه تابلو ال ای دی نقش ویژه ای دارد. قاب، که به آن کابینت یا فریم نیز گفته میشود باکسی است که تمامی قطعات تابلو داخل آن قرار می گیرد قاب تابلو روان در دو نوع آلومینیومی و آهنی CNC موجود می باشد که هر کدام حسن های نسبت به هم دارند.قاب CNC پیش ساخته و قاب آلومینیومی شاخه ای است و برش داده می شود.
 

نرم افزار تابلو روان

نمایش محتوا بروی تابلو روان به روش آفلاین انجام می شود.

در راه اندازی آفلاین کارت کنترل تابلو روان باید قابلیت ذخیره محتوای رسانه ای را در خود داشته باشد. این نوع راه اندزی نیاز به سیگنال تصویر همزمان ندارد و تصاویر را از روی حافظه خود فراخوانی میکند و نمایش میدهد.

راه اندازی تلویزیون شهری بصورت آفلاین

در راه اندازی بصورت آفلاین فرمت تصاویر ورودی محدود تر از آنلاین می باشد. همچنین نمایش تصاویر دوربین ها و تصاویر زنده بروی آنها امکان پذیر نیست . در نتیجه سیستم های آنلاین بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند.

روش های ارتباط اپراتور با تابلو روان

کابل شبکه برای تابلو led

ارتباط از طریق شبکه داخلی | Ethernet LAN network

ارتباط از طریق شبکه از رایج ترین روش های انتقال تصویر است. در سیستم های آفلاین کارت کنترل باید قابلیت شبکه داشته باشد و به شبکه محلی متصل شود. از طریق نرم افزار رابط کاربری می توان با وارد کردن آی پی تلویزیون ، محتوا را منتقل کرد و از نظر امنیتی قابل قبول است.

فیبر نوری برای تلویزیون شهری

ارتباط از طریق فیبر نوری | optic fiber network

برای ارتباط با فیبر نوری ، در محل هم چنین در محل اپراتور نیاز به مبدل های فیبر نوری و مدیا کانورتر می باشد. این بستر معمولا برای فاصله های بیش از صد متر که ممکن است سیستم شبکه دچار اختلال شود ، استفاده می شود.

ارتباط از طریق wifi برای تابلو روان

ارتباط از طریق شبکه وایرلس | Wireless LAN network

ارتباط وایرلس با تلویزیون شهری ، از طریق آنتن های وایرلس با استاندار های شهری صورت میگیرد. بصورتی که در تلویزیون های شهری از سیستم وایرلس Point to Point استفاده می شود. تجهیزات وایرلس از زیر ساخت کمتری استفده میکند.

Untitled-1

ارتباط آفلاین

در ارتباط آفلاین سیستم بصورت مستقیم در ارتباط نیست. بلکه با رابط نرم افزاری ، برنامه روی حافظه های سخت افزاری مثل فلش مموری ، هارد و .. ذخیره می شود و به محل تلویزیون انتقال داده می شود. این روش از امنیت پایین تری برخودار است اما هزینه آن به مراتب پایین تر از سیستم های آنلاین است.

انواع ارتباط با تابلو روان

تابلو روان USB

تابلوروان WiFi

تابلو روان شبکه Lan

تابلوروان gsm سیم کارتی

سوالات پر تکرار در مورد تابلو روان

 این تابلو از یکسری دیودهای نورانی تشکیل شده که در یک صفحه قرار داده شده‌اند و به وسیله برنامه‌های کامپیوتری تصاویر و حروف و اشکال را به صورت متحرک نمایش داده می‌شود.

قیمت تابلو روان با توجه به نوسانات بازار ارز و تنوع زیاد این محصول بازه بسیار زیادی دارد. مهم ترین مولفه ی قیمت تابلو روان، ماژول آن می باشد. برای اطلاع از قیمت به روز با شماره 09120266173 کارشناس فروش شرکت نواندیشان تماس بگیرید.

برند تولید کننده قطعات تابلو روان متفاوت هستند. در قسمت ماژول برند های مانند Leyard و Cailiang و Qiangli و GKGD در بازار ایران معتبر هستند. در برند های منبع تغذیه CLCZ و Meanwell از جمله تولید کنندگان منبع تغذیه با کیفیت هستند. در سیستم های کنترل تابلو روان Nova star و linsn و Color light برند های رایج و با کیفیتی هستند. مشتریان عزیز با مراجعه به سایت قطعات شرکت نواندیشان و یا تماس با بخش پشتیبانی فنی اطلاعات خود را تکمیل کنند.